Cez víkend šli do zeme prvé semienka. Mala som tých najlepších pomocníkov :) Teda najmenší sa najviac sústredil na trhanie novín a rozhadzovanie kelimkov, zato väčší sa do toho obul úplne sám.
Pestovanie v meste
V máji to už na našej balkónovej záhradke žije naplno. Zbierame prvú úrodu šalátu,byliniek,kvetov a cibuliek a postupne pridávame ďalšie rastliny. V polke mája už konečne dostanú väčší kvetináč a svoje stále miesto na balkóne aj sadeničky paprík a rajčín, ktoré sa ešte stále tlačia na parapete za oknom.
Komunitné záhrady sú v súčasnosti, hneď po balkónoch a predzáhradkách, druhou najrozšírenejšou možnosťou pestovania ovocia a zeleniny priamo v meste. Nie je tomu inak ani vo väčších mestách po celom Slovensku - v Nitre, Žiline, Banskej Bystrici, Kežmarku aj Prešove postupne pribúdajú komunitné záhradky. A prirodzene, veľkej obľube sa tešia aj v Bratislave.
Rebarboru pestujem na balkóne iba druhý rok, odkedy som si ju minulé leto priniesla zo sobotného trhu v Starej tržnici. Doma som ju presadila do väčšej nádoby a našla jej miesto na slnečnom kúsku balkóna.
Ešte je len apríl a na našom balkóne už pomaly nie je ani kúsok voľného miesta, ani jeden prázdny kvetináč :) Do všetkých prázdnych kvetináčov som vysiela predplodiny, aby neostali nevyužité, kým sa do nich nasťahujú papriky a rajčiny.
Vždy som veľmi chcela mať na balkóne veľký drevený box a pestovať v ňom mix rôznej zeleniny a jedlých kvetov. A minulý víkend sa mi to konečne splnilo! :) Je síce len taký veľký ako dovolili priestorové možnosti nášho balkóna, no o to sa z neho viac teším. Zatiaľ sa v ňom dočasne ubytovali šaláty, ale už čoskoro pribudnú aj rajčiny a aksamietnice.
Deti milujú vodu a hlinu. Sú preto ideálni pomocníci v záhradke. Navyše si prácou s drobnými semienkami precvičujú jemnú motoriku a naberaním zeminy lopatkou trénujú koordináciu rúk a zraku bez toho, aby si to vôbec uvedomovali. A nie len to.
Keďže sa snažím robiť všetko pre to, aby bola moja balkónová záhradka maximálne ekologická, preferujem substráty, ktoré neobsahujú žiadne pridané umelé hnojivá, ale ani rašelinu, ktorá sa v prírode tvorila milióny rokov a jej ťažba výrazne narúša naše životné prostredie a poškodzuje vzácne biotopy.
Apríl je prvý mesiac, kedy záhradka po zime tak naozaj ožíva a zelenie. Bylinky po zime opäť vyrástli a spevneli, čučoriedky a egreše nahodili listy a kde tu vidieť už aj prvé kvietky. Dokonca aj jahody už zakvitli! Rebarbora má už dobrých 20 cm a hrášok konečne vyšiel spod zeme a hľadá o čo by sa obmotal.
Ak nemáte práve slnečný balkón, neznamená to, že sa musíte úplne vzdať idey jedlého balkóna. Stačí si vybrať správne rastliny a experimentovať.
Stránky
